Pozornie zakup kasku rowerowego wydaje się prostą czynnością. Najczęściej udajemy się do sklepu i kupujemy jakiś kask rowerowy mieszczący się w założonym pułapie cenowym. Zwykle budżet stanowi jedyne kryterium wyboru. Taki stan rzeczy nie jest do końca właściwy, tym bardziej, że to właśnie kask rowerowy, w stopniu decydującym, przyczynia się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa w trakcie jazdy rowerem.

Unikając zbytniego wikłania się w nudne teoretyzowanie spróbujemy podejść do tego zagadnienia w sposób możliwie najbardziej praktyczny i skondensowany. Na wstępie zakwalifikować musimy się do konkretnej grupy użytkowników pod względem rodzaju aktywności kolarskiej. Uprośćmy to zagadnienie, pomijając złożoność skomplikowanych subtelności istotnych w zasadzie tylko dla zawodowców profesjonalnie uprawiających kolarstwo.

Z grubsza biorąc, wyróżniamy kaski MTB oraz szosowe. Te pierwsze przeznaczone są dla bardzo szerokiej grupy użytkowników, nie tylko jeżdżących w trudnym terenie górskim. Kaski MTB są bardzo uniwersalne i stanowią znakomite zabezpieczenie głowy, chroniąc ją niemal w całości wraz z częścią potyliczną.
Kaski szosowe są dobrym wyborem dla węższego grona odbiorców o inklinacjach wyścigowych, dbających o sprzęt sprzyjający osiąganiu dobrych wyników czasowych na trasach o nawierzchni asfaltowej.

Kask MTB jako uniwersalna ochrona głowy

Kaski MTB będą stanowiły bardzo sensowną propozycję dla większości rowerzystów. Zapewniają one optymalną ochronę wszystkich newralgicznych powierzchni głowy. Ich konstrukcja uwzględnia zabezpieczenie części potylicznej przez co tylna część kasku zachodzi głębiej na głowę chroniąc całą jej część powyżej szyi. Dzięki ich większej powierzchni ochronnej dobrze osłaniają także miejsca z boku głowy, na wysokości uszu. Kaski MTB, dzięki wygodnym wkładkom, osadzają się na głowie nieco głębiej od kasków szosowych co jest zabiegiem wpływającym na powiększenie chronionych obszarów głowy kolarza.

Innym aspektem wyróżniającym kaski MTB to efektywna wentylacja głowy dzięki stosowaniu otworów w skorupie. Ogólnie stwierdzić należy, że im więcej kanałów wentylacyjnych, którymi pod kask dostaje się powietrze, tym lepiej. Wpływa to w znacznej mierze na komfort użytkowania i jest szczególnie ważne w trakcie jazdy w upalne dni. Liczba otworów wentylacyjnych najczęściej jest proporcjonalna z ceną kasku, bo producent dbać musi o zachowanie odpowiedniej sztywności całej konstrukcji, ale nie należy tutaj oszczędzać ponieważ optymalna wentylacja istotnie przyczynia się do wygody używania kasku w trakcie jazdy. Wentylacja kiepska, uwierzcie mi, może sprawić, że jazda w kasku będzie prawdziwą udręką i nie tylko może zniechęcić do jego używania, ale zredukować do zera przyjemność z uprawiania każdej formy rowerowej aktywności. Koniecznie weźmy ten istotny aspekt pod uwagę przy wyborze kasku żeby móc w pełni cieszyć się kolarstwem uprawianym w sposób świadomy, i co najistotniejsze, bezpieczny.

Szeroka gama kasków MTB sprawia, że bez większego trudu, dobierzemy coś odpowiedniego dla nas. Śmiało wybierajmy, pośród gamy kasków MTB, również jeśli uprawiamy długodystansową turystykę rowerową i podróżujemy z sakwami. Będzie to wtedy wybór optymalny i cechujący się dużą uniwersalnością. Dobrze dobrany kask MTB świetnie spisze się także jako ochrona głowy w trakcie przemieszczania się w warunkach miejskich oraz w przypadku wycieczek rekreacyjnych za miasto. Rzecz jasna liczne dyscypliny w obrębie zaawansowanego MTB – enduro, trial i wyprawy po technicznie trudnych szlakach górskich wymagać będą kasków o najlepszych walorach użytkowych zapewniających maksimum bezpieczeństwa. W sukurs przychodzą tutaj nowoczesne technologie: MIPS i In Mold System. Stosuje się je zarówno w kaskach MTB jak i tych przeznaczonych do kolarstwa szosowego. Pokrótce przyjrzyjmy się każdej z nich.

Trochę o technologiach

MIPS to technologia optymalizująca rozpraszanie energii podczas udaru oddziałującego na kask. Dzięki jej zastosowaniu wydatnie zwiększa się ochrona głowy, zwłaszcza w przypadkach gdy udary oddziałują na kask pod różnymi kątami. Energa uderzenia zostaje zaabsorbowana poprzez niewielkie i kontrolowane przemieszczenie się warstwy zewnętrznej kasku w stosunku do piankowej warstwy wewnętrznej stanowiącej zasadniczą ochronę głowy. System MIPS stanowi duży krok naprzód w rozwoju technik zwiększających bezpieczeństwo rowerzystów. Obecnie aplikuje się go do sporej liczby dobrych jakościowo kasków i to zarówno tych, przeznaczonych do jazdy szosowej jak i górskiej, czy miejskiej i trekkingowej.

In Mold System jest rozwiązaniem, które zwiększa sztywność kasku i jego zwartość. Wykonuje się go poprzez wtłoczenie pianki polistyrenowej do twardej skorupy zewnętrznej, która tworzy formę dla polistyrenu. Kaski wykonane w technologii In Mold są nie tylko bardziej wytrzymałe na uderzenia, ale są też trwałe w eksploatacji bowiem nie występuje w nich zjawisko odklejania się powłoki zewnętrznej od warstwy z polistyrenu.

Przy zakupie kasku warto uwzględnić powyższe technologie, które owszem, zwiększają cenę, za to poziom bezpieczeństwa jaki oferują z całą pewnością warty jest wydania każdej złotówki.

Wygodny kask MTB powinien być zaopatrzony w regulowany daszek, który można, w razie potrzeby zdemontować. Daszek stanowi dobrą osłonę przed promieniami słońca i redukuje szansę oślepienia kolarza. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj wkładek wewnętrznych – fajnie gdyby były wygodne i trzymały kask na głowie w odpowiedniej i stabilnej pozycji. Można również zwrócić uwagę na to czy wkładki są antybakteryjne. Są one zwykle szybkoschnące i odporne na wchłanianie potu dzięki czemu nie wydzielają przykrych zapachów.

schemat technologii InMold
Technologia skorupy In Mold
Schemat technologii MIPS
Grafika przedstawiająca działanie technologii MIPS

Kask szosowy dla tych co chcą szybciej

Kolarstwo szosowe zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Upowszechnienie się rowerów gravelowych, które dobrze spisują się również na asfaltach stworzyło zapotrzebowanie na wszelkiej maści osprzęt do tej formy rowerowej aktywności. Kluczowy dla naszego bezpieczeństwa jest jet oczywiście kask. Spośród coraz liczniejszej oferty kasków szosowych bez trudu wybrać można taki, który całkowicie odpowiadał będzie naszym oczekiwaniom i spełni przy tym najbardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa.

Kaski dla kolarzy szosowych mają zasadniczo odmienną konstrukcję od tych do MTB ponieważ musi być ona podporządkowana zabiegowi optymalizacji aerodynamicznej. Konstruuje się je tak, żeby, poprzez swoją opływowość, stwarzały jak najmniejsze opory powietrza. Spełnienie tego kryterium jest ściśle związane z kształtem skorupy kasku, który przypomina nieco kroplę wody. Jego bryła jest smukła i wydłużona do tyłu częściowo nawet pokrywając kark kolarza. Kaski szosowe nie posiadają przez to dużej części schodzącej na potylicę i nie zachodzą tak głęboko na uszy. Konstrukcja taka jest związana z mniejszym ryzykiem urazów głowy w tych miejscach.

Podporządkowanie wyglądu zasadom aerodynamiki powoduje, że kaski szosowe posiadają zwykle nieco mniej otworów wentylacyjnych a ich wielkość i profil nie powinny zwiększać oporów powietrza, przez to wentylacja głowy w kaskach szosowych jest nieco słabsza. Przy wyborze takiego kasku powinniśmy tę charakterystykę uwzględnić i zwrócić uwagę na możliwie najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Niestety, przeważnie liczba otworów wentylacyjnych jest wprost proporcjonalna do ceny i często pójść tu musimy na kompromis.

Kaski do kolarstwa szosowego najczęściej nie posiadają daszków i jedynym sposobem na radzenie sobie z oślepiającym światłem słonecznym jest jazda w przyciemnianych okularach. Warto, na tę okoliczność, sprawdzić czy kask jest kompatybilny z okularami, których używamy w trakcie jazdy.

Modele szosowe to kaski bardziej wyspecjalizowane niż odmiany do MTB. Konstrukcja tych kasków podporządkowana jest optymalizacji parametrów aerodynamicznych, które odgrywają znaczącą rolę dla osiągania lepszych czasów jazdy. Zatem, jeśli nasza aktywność rowerowa ogniskuje się na szosowym kolarstwie wyścigowym lub ściganiu się gravelem po szutrach, powinniśmy rozważyć zakup kasku typowo szosowego. Jeżeli nasze upodobania są mniej wyspecjalizowane i często jeździmy po mieście, ale też nie stronimy od tras górskich, względnie podróżujemy długodystansowo z sakwami, wówczas odpowiednim wyborem będzie wszechstronny w użyciu kask MTB.

Bez względu na rodzaj kasku jaki potrzebować będziemy, przy jego wyborze zawsze naszym priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na to jakie rozwiązania techniczne producent zaaplikował do wybranego modelu. Kwestę kosztów odsuńmy na dalszy plan, bowiem zdrowie i bezpieczeństwo nie dadzą się wymienić na pieniądze. Zawsze lepiej dopłacić do sprzętu, który zapewni należytą ochronę głowy w trakcie niefortunnych upadków.

Privacy Preference Center