Ebike, czyli rower elektryczny, to pewnego rodzaju rewolucja na rynku jednośladów. Większość z nas, kiedy myśli o rowerze, ma na myśli pojazd napędzany siłą własnych mięśni, podczas gdy ebike to rower wspomagany elektronicznie. Rowery napędzane silnikiem elektrycznym są coraz bardziej popularne, dlatego pojawia się pytanie: jaki rower elektryczny kupić. Do wyboru mamy różne modele i rodzaje rowerów elektrycznych. Jeśli planujesz zakup takiego jednośladu, warto dowiedzieć się więcej o dostępnych możliwościach.

Zgodnie z przepisami rower napędzany silnikiem może być nazywany rowerem, o ile pomocniczy napęd elektryczny, w który jest wyposażony, jest zasilany prądem o napięciu do 48 V oraz ma moc do 250 W. Jeszcze jeden ważny warunek, który odróżnia rower elektryczny od skutera – podstawą jazdy jest pedałowanie, dopiero kiedy zadziałają mięśnie, rower jest napędzany silnikiem, a wspomaganie przestaje działać po przekroczeniu granicy 25 kilometrów na godzinę. Rower elektryczny jest szybki – z wysokiej prędkości i komfortu mogą skorzystać także rowerzyści, którzy nie mają dobrej kondycji.

Rower wspomagany elektrycznie to ciekawa alternatywa zarówno dla klasycznych jednośladów, jak i skuterów. Sprawdzi się, gdy trasa prowadzi pod górę oraz ułatwi poruszanie się seniorom lub osobom o słabszej kondycji, a przy tym nie trzeba go rejestrować oraz pracuje ciszej i bez spalin, w odróżnieniu od pojazdów spalinowych. Rowery elektryczne są też szybkie i wygodne – to coś dla osób, które szukają komfortowego, przyjaznego dla przyrody pojazdu do jazdy po mieście.

Handosme young businessman on the ebike at the street
Rodzaje rowerów elektrycznych

Rower elektryczny – jaki silnik?

Jeden z najważniejszych podziałów rowerów elektrycznych opiera się na rodzaju silnika. Do wyboru mamy trzy opcje: rower elektryczny z silnikiem centralnym, rower z silnikiem w przedniej piaście oraz rower z silnikiem w tylnej piaście. Czym się różnią te rozwiązania i jaki rower elektryczny wybrać?

  • Rower elektryczny z napędem centralnym to najbardziej uniwersalny model. Dzięki montażu w centralnej części pojazdu ośrodek ciężkości jest ustawiony na środku roweru. W tym układzie do dyspozycji mamy wysokie momenty obrotowe, więc silnik działając z tylną przerzutką, umożliwia podjazd nawet pod strome wzniesienie. W rowerze elektrycznym z napędem centralnym mamy też więcej możliwości montażu dodatkowego osprzętu przy przednim i tylnym kole. Taki pojazd daje podobne wrażenia z jazdy, co przejażdżka na tradycyjnym jednośladzie.
  • Ebike z silnikiem w przedniej piaście dobrze sprawdza się w mieście, nieco gorzej radzi sobie na podjazdach oraz na ścieżkach – nie jest to pojazd terenowy. Rower elektryczny z silnikiem w przedniej części ma prostą konstrukcję oraz równomierne obciążenie akcesoriami. Zaletą jest cena, bo to najtańsze z dostępnych rozwiązań.
  • Silnik w tylnej piaście roweru elektrycznego zapewnia większą przyczepność, ponieważ ośrodek ciężkości znajduje się z tyłu. Z tego powodu tego typu pojazd jest dobry do jazdy w trudnych warunkach, takich jak na przykład śliski asfalt czy wyboiste ścieżki. Można powiedzieć, że to rower elektryczny terenowy, o sportowym charakterze, do dynamicznej jazdy – nie nadaje się jednak do pokonywania stromych wjazdów. Spośród pozostałych modeli wyróżnia go najwyższa cena.

Z technicznych kwestii, poza silnikiem, warto zwrócić uwagę na akumulator w rowerze elektrycznym. Dlaczego to takie ważne? Od jego pojemności zależy, jak daleko pojedziemy na jednym ładowaniu. Im większy akumulator, tym więcej energii zmagazynujemy – jednak trzeba pamiętać, że na zużycie wpływają również inne czynniki, na przykład wielkość bagażu i masa ciała rowerzysty.

An active senior couple with electrobikes cycling outdoors on a road.
Najpopularniejsze rodzaje rowerów elektrycznych

Jaki rower elektryczny kupić do jazdy w mieście i terenie?

Rodzaje rowerów elektrycznych odróżniamy również ze względu na przeznaczenie.

  • Rower wspomagany elektrycznie do jazdy w mieście umożliwia wygodne przejazdy na krótkich i dłuższych trasach. Miejski rower elektryczny zapewnia wysoki komfort dzięki budowie dostosowanej do jazdy w wyprostowanej pozycji.
  • Szosowy rower elektryczny to gratka dla rowerzystów, którzy lubią rozwijać zawrotne prędkości na krótkich trasach, ale jego walory docenią także kolarze pokonujący długodystansowe trasy górskie – w momencie, gdy brakuje im już własnych sił na przemierzanie kolejnych kilometrów, z pomocą przychodzi napęd.
  • Górski rower elektryczny to wybór dla osób, które szukają ekstremalnych wyzwań i lubią na jednośladzie pokonywać trudno dostępne trasy. Dobrze sprawdza się na podjazdach, dostępny jest w wersji hardtail oraz full, z pełnym zawieszeniem.
  • Trekkingowy rower wspomagany elektrycznie jest stworzony do długich wycieczek rowerowych. Jego konstrukcja pozwala na wygodną i bezpieczną jazdę. Trekkingowy rower napędzany silnikiem elektrycznym jest też wyposażony w błotniki, oświetlenie oraz inne akcesoria niezbędne podczas rowerowych wypraw.

Rower wspomagany elektrycznie świetnie sprawdzi się do przewozu ładunków lub osób – niektóre modele są wyposażone w duży bagażnik, na którym zmieści się spora sakwa rowerowa, a w razie potrzeby może służyć jako rower „rodzinny”. Z kolei jeśli szukamy małego, łatwego do transportu pojazdu, to ciekawym wyborem jest składany rower elektryczny, który zmieści się w bagażniku samochodu, a także nie będzie zajmował dużo miejsca w pociągu czy autobusie.

A side view of active senior woman with electrobike cycling outdoors in countryside in autumn.
Popularne rodzaje rowerów elektrycznych

Rower elektryczny na pasek

Choć ich popularność rośnie, rower wspomagany elektrycznie to wciąż stosunkowo rzadki widok. Co odróżnia go od innych jednośladów? W miejsce tradycyjnego łańcucha ma on pasek zębaty. Zbudowany z metalowych ogniw łańcuch dość szybko się zużywa, a zastosowanie paska ma pozwolić zachować napęd rowerowy w dobrym stanie przez dłuższy czas. Pasek zębaty znalazł zastosowanie w rowerze elektrycznym z silnikiem centralnym, w którym napęd szczególnie narażony jest na zużycie.

Rower elektryczny na pasek to większa trwałość, cicha praca i wysoka sprawność. Pasek zębaty nie jest jednak kompatybilny z innymi systemami, więc po zakupie nie ma możliwości zmiany. Rower elektryczny na pasek jest też droższy od modeli z napędem łańcuchowym. Ta technologia nie jest polecana do jazdy wyczynowej – napęd z paskiem najlepiej działa w rowerach miejskich i trekkingowych, które są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej.

Rower elektryczny z odzyskiem energii – jak jeździć dłużej?

Co możemy zrobić, żeby dłużej jeździć na rowerze elektrycznym? Rower elektryczny z pełnym odzyskiem energii jeszcze nie powstał, ale możemy wykorzystać naukę, żeby trochę zmniejszyć zużycie. Hamowanie regeneracyjne, czyli lekkie wciskanie hamulca w czasie jazdy, aby silnik obracał się do tyłu, pozwala wykorzystać go jako generator, który część energii kinetycznej wytracanej podczas hamowania przekształca w energię do wykorzystania przez akumulator.

W ten sposób niestety nie odzyskamy wiele energii, możemy jednak jeździć na rowerze w taki sposób, żeby tracić jej jak najmniej. Jest na to kilka sposobów – korzystanie z trybu ekologicznego zamiast przyśpieszenia, kiedy jest to możliwe, używanie przerzutek, stabilne pedałowanie, które zapewnia płynną jazdę, dobór właściwego ciśnienia w kołach czy dbanie o napęd oraz inne części roweru.

Handsome young man with ebike, mountain bike with electric battery in the park
Ebike - najpopularniejsze rodzaje