Filtruj według

Cena
Producenci
więcej... mniej
Kolor
Rocznik
Płeć
Filtruj

Liczniki rowerowe

Prędkościomierze rowerowe, szerzej znane dzisiaj jako liczniki rowerowe, to urządzenia nie tylko dla entuzjastów dwóch kółek, ale również przydatny gadżet dla osób, które dopiero zaczynają swoją rowerową przygodę. Prosty montaż i nieskomplikowana obsługa sprawiają, że urządzenia te są przystosowane dla każdego - i małego, i dużego.

Filtrowanie produktów »

Jest 10 produktów.

Pokazano 1-10 z 10 pozycji
Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Jakie funkcje posiada licznik rowerowy?

Dawniej liczniki rowerowe posiadały bardzo okrojone funkcje, które ograniczały się jedynie do funkcji zegarka (czyli pokazywania aktualnej godziny) oraz mierzenia prędkości chwilowej  i przebytego dystansu. Wraz z biegiem czasu i rozwojem technologii liczniki rowerowe również zostały ulepszone, przypominając bardziej komputer rowerowy niż zegarek. Dobry licznik rowerowy, oprócz wcześniej wspomnianych funkcji, powinien oferować o wiele większe możliwości. Przede wszystkim urządzenie powinno być wodoszczelne, tak aby nie trzeba było martwić się o problemy podczas jazdy w deszczu. Kolejnymi niezbędnymi funkcjami są również: mierzenie czasu i dystansu ogólnego oraz prędkości maksymalnej. Dzięki temu można sprawdzić, ile czasu zajęły wszystkie rowerowe eskapady i ile kilometrów pokonaliśmy. Coraz częściej spotyka się również liczniki wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak: GPS, pulsometr, termometr czy nawet nawigację i kompas.

Licznik przewodowy vs. bezprzewodowy

Największą różnicą pomiędzy licznikami rowerowymi przewodowymi a licznikami rowerowymi bezprzewodowymi jest brak kabla u tych drugich. Liczniki bezprzewodowe są też nieco droższe. Największym ryzykiem w licznikach przewodowych jest natomiast przypadkowe zerwanie kabla, który może ograniczać ruchy rowerzysty, co wiąże się z zepsuciem urządzenia. Aktualnie największą popularnością cieszą się liczniki bezprzewodowe, w których ryzyko zerwania kabla nie występuje, natomiast trzeba wziąć pod uwagę późniejszą wymianę baterii w czujniku. Tutaj natomiast raczej nie ma się czym martwić, ponieważ zwykle liczniki rowerowe potrafią działać na jednej baterii kilka miesięcy, a najlepsze wytrzymują jeszcze dłużej. Oczywiście czas ten jest uzależniony od częstotliwości i długości podróży rowerowych. Dużą zaletą urządzeń bezprzewodowych jest również ich prosty montaż. Wystarczy zamontować licznik do kierownicy, magnes do szprychy, a czujnik do widelca. Oba rodzaje liczników mogą natomiast oferować te same funkcje i można zakupić je w naszym sklepie.

Czym kierować się przy wyborze licznika?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki licznik powinienem wybrać? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na atrybuty urządzenia takie jak m.in.:

  • wielkość wyświetlacza;
  • rodzaj połączenia (przewodowo lub bezprzewodowo);
  • funkcje, których będziemy potrzebować.

Przede wszystkim ważna jest wielkość wyświetlacza. Nie dla każdego nieduży rozmiar wyświetlacza będzie odpowiednio czytelny, w takim przypadku warto rozejrzeć się za większymi gabarytami urządzenia. Należy jednak pamiętać o problemie, jaki można napotkać przy montażu dużego licznika na kierownicy, dlatego najpierw lepiej upewnić się, że dany rozmiar urządzenia będzie dla naszego roweru dobrze dobrany

Kolejną kwestią jest to, czy chcemy, żeby licznik działał po kablu lub za pomocą fal radiowych. Podczas pierwszej opcji należy pamiętać o możliwych ograniczających rowerzystę ruchach kierownicy oraz większym ryzyku zepsucia urządzenia, natomiast podczas drugiej opcji o dodatkowej wymianie baterii ze względu na zamontowany czujnik. 

Przy wyborze licznika warto również kierować się funkcjami, które oferuje. Nie każdy będzie chciał korzystać z możliwości pomiaru tętna, kilokalorii czy używać kompasu, a całkowicie wystarczające będą najbardziej podstawowe funkcje. Trafnym wyborem będzie licznik rowerowy SIGMA BASE 1200 WL, który oferujemy w naszym sklepie. Oprócz bezprzewodowej transmisji i długiej pracy na baterii oferuje on dodatkowo pomiar temperatury otoczenia i porównanie prędkości aktualnej ze średnią.

Dla osób, które cenią sobie proste i praktyczne rozwiązania, ale jednocześnie chcą, aby ich rower wyglądał oryginalnie i unikatowo, licznik rowerowy mechaniczny w stylu retro stanowi doskonałą propozycję. Należy jednak pamiętać o bardzo okrojonych funkcjach, które owe liczniki oferują - zwykle ograniczają się do mierzenia prędkości aktualnej oraz całkowitego przebytego dystansu, czasem również podświetlenia licznika. Warto zaznaczyć, że liczniki rowerowe retro są niezwykle trwałe, wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów, które odporne są na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych oraz nie wymagają wymiany baterii.

Liczniki rowerowe
Powrót do góry