Jak się ubrać na rower? – to pytanie zadaje sobie rowerzysta amator i profesjonalny kolarz. Oczywiście nie ma prostej odpowiedzi, bo jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. O ile na krótką przejażdżkę po mieście do pracy lub do sklepu nie potrzebujemy profesjonalnej odzieży kolarskiej, to na dłuższe wyprawy i wyczynowe jazdy odpowiedni strój kolarski – w wersji męskiej i damskiej – jest niezbędny.

Strój do jazdy na rowerze powinien być wygodny, ale też bezpieczny – ubiór rowerzysty może nie tylko zwiększyć widoczność na drodze. Warto dodać, że dobrej jakości profesjonalna odzież rowerowa zmniejsza ryzyko otarć, co na pewno docenią miłośnicy długich dystansów.

Ubranie trzeba też dopasować do pory roku. Nie musimy rezygnować z jazdy na rowerze zimą, o ile dobierzemy odpowiedni zimowy strój rowerowy, który będzie chronić przed niską temperaturą i wiatrem.

Nie bez znaczenia jest również styl jazdy. Wybierzemy inny strój na rower szosowy, inny na rower górski, a inaczej ubierzemy się na rower trekkingowy.

Young sportswoman in helmet riding on her bike on a road in the countryside
Profesjonalna odzież rowerowa

Strój na rower szosowy

Podczas jazdy na rowerze szosowym liczy się prędkość! Odzież na rower szosowy jest więc dobrze dopasowana do ciała, aby nie zaburzać aerodynamiki. Kolarze szosowi często wybierają koszulki rowerowe z przedłużonym tyłem, które osłaniają ciało w pochylonej pozycji, z zamkiem z przodu, dla lepszej wentylacji podczas jazdy, stójką i krótkim rękawkami, aby chronić ramiona i kark przed słońcem. Charakterystyczne dla koszulki, która jest ubiorem kolarza, są kieszonki umieszczone z tyłu – to świetne miejsce na małe przekąski albo drobny sprzęt, który może przydać się podczas jazdy. Na niższe temperatury przeznaczone są koszulki i bluzy z dłuższym rękawem, z grubszego materiału.

Spodenki na rower szosowy wyposażone są zwykle w miękką wkładkę – szosowcy doceniają taki ubiór podczas długich wyjazdów, ponieważ siodełko w rowerze szosowym jest z reguły wąskie i twarde. Dobre spodenki będą też miały mankiety, zaprojektowane w taki sposób, aby nogawki nie zsuwały się z ud. Oczywiście zimowy strój rowerowy to już długie legginsy często ze specjalnymi taśmami na dole, które można zaczepić o stopy, aby spodnie nie podwijały się w trakcie jazdy.

Może się wydawać, że skarpetki to drobiazg w stroju rowerzysty – jest to jednak ważny element profesjonalnej odzieży rowerowej. Kolarze szosowi wybierają długie skarpetki, które lekko uciskają i stabilizują kostkę. Chronią również przed urazem, kiedy noga ześlizgnie się z pedała i uderzy w mechanizm korbowy.

Jednoczęściowy strój kolarski to rozwiązanie dla kolarzy, którzy traktują sport bardzo poważnie. Taki ubiór rowerowy zapewnia wygodę, ale też dużą aerodynamikę, która można wykorzystać na zawodach. Jednoczęściowy strój chętnie wybierają triathloniści. Trzeba pamiętać, że jednoczęściowe stroje kolarskie męskie i damskie różnią się od siebie, ze względu na różnice w budowie ciała charakterystyczne dla płci.

Male mountain biker cycling down dirt track, Cagliari, Sardinia, Italy
Ubiór rowerzysty

Odzież na rower MTB

W przypadku rowerów górskich podstawą jest wygoda – profesjonalna odzież rowerowa na MTB powinna to zapewnić. Koszulki i spodenki na rower MTB są lekkie, oddychające, nie krępują ruchów, ale ważna jest też wytrzymałość. Koszulki z reguły mają dłuższy tył. Na rowerze MTB jeździ się w raczej luźnych szortach, które jednak powinny być dopasowane do sylwetki, chronić uda i nie przemieszczać się podczas jazdy. W profesjonalnej odzieży na rower MTB raczej nie spotkamy wkładek, mamy za to funkcjonalne kieszenie. Są zrobione z wytrzymałych, odpornych na pogodę tworzyw. Na wyścig MTB rowerzysta może ubrać się trochę inaczej – gdy w grę wchodzi agresywna, wyścigowa jazda, kolarze decydują się na dopasowane koszulki, jak w kolarstwie szosowym.

Jaki strój na rower trekkingowy?

Rower trekkingowy łączy w sobie cechy roweru szosowego i MTB. A jak jest z odzieżą na rower trekkingowy? Wiele zależy od tego, czy do jazdy podejdziemy rekreacyjnie czy zdecydujemy się na bardziej wyczynowe wyzwania. Jeśli na rowerze trekkingowym jeździmy na niewielkie odległości lub po mieście, profesjonalna odzież rowerowa nie jest niezbędna – choć oczywiście bardzo poprawi komfort jazdy. Najważniejsze, aby taki strój kolarski był wygodny, nie ograniczał ruchów i zapewniał widoczność na drodze. Na pewno nie polecamy jazdy w codziennych ubraniach – strój sportowy będzie bardziej praktyczny. Odzież kolarska jest bardziej wytrzymała od stroju, który nosimy na co dzień – jest to więc rozsądna inwestycja.

Na dłuższe wyprawy warto wybrać wygodny strój kolarski, który nie będzie powodował otarć. Spodenki z wkładką i koszulka z przedłużonym tyłem zwiększą przyjemność z długich wypraw i odkrywania nowych szlaków na rowerze trekkingowym.

Zimowy strój kolarski

Zimą też można jeździć na rowerze! Wszystko jest kwestią nastawiania – i odpowiedniego stroju. Zimowy strój kolarski chroni przed niską temperaturą, wiatrem i opadami. Na pewno przyda się odzież termiczna. To pierwsza warstwa, której zadaniem jest utrzymanie ciepła i skuteczne usuwanie wilgoci. Dobra bielizna termiczna nie powinna mieć wystających szwów, aby zapewnić maksymalny komfort.

Zimowy strój kolarski warto uzupełnić też o długie spodnie i bluzę – kolarska bluza, podobnie jak koszulka, ma dłuższy tył i kieszenie z tyłu, ale jest cieplejsza i dobrze sprawdzi się jako druga warstwa podczas chłodnych miesięcy. A kiedy będzie już naprawdę zimno, trzeba sięgnąć po kolejną warstwę, lżejszą wiatrówkę lub cieplejszą kurtkę. Warstwa wierzchnia to ostatnia ochrona przed zimnem i wiatrem, która zatrzymuje ciepło wytwarzane podczas jazdy na rowerze. Profesjonalny, zimowy strój kolarski powinien być wyposażony w specjalną membranę, która będzie wiatroszczelna. Dobrze też, aby miała właściwości odpychające wodę. Trzeba zwrócić uwagę na materiał – przewiewny, aby nie zrobiło się zbyt ciepło.

Kiedy mamy przygotowane podstawy zimowego stroju kolarskiego, dodajmy do niego akcesoria – rękawiczki rowerowe i skarpetki kolarskie. Dłonie i stopy to partie ciała najbardziej narażone na niską temperaturę, bo podczas jazdy pozostają w bezruchu. Jeśli chodzi o rękawiczki, to tutaj również sprawdzą się rozwiązania chroniące przed wiatrem i opadami, czyli materiały, które są wiatroszczelne i wodoodporne. Opaski na uszy, czapki, buffy i kominiarki to kolejne elementy zimowego stroju kolarskiego, które warto dopasować do swoich preferencji – każdy ma przecież nieco inny komfort cieplny.

A group of young mountain bikers riding on road outdoors in winter.
Zimowy strój kolarski

Bezpieczny ubiór rowerzysty

Wygoda, optymalna temperatura, wygląd – to wszystko w stroju rowerowym jest bardzo ważne, ale nie można zapominać o jeszcze jednej kwestii. Bezpieczeństwo na rowerze powinno być priorytetem każdego amatora i zawodnika, a profesjonalny strój kolarski odgrywa tutaj dużą rolę. Nie chodzi tutaj o taką ochronę, jaką daje kask – choć kolarze MTB czasem korzystają z dodatkowych ochraniaczy, na przykład na kolana – ale o widoczność na drodze. Czerń bez wątpienia jest elegancka i pasuje do wszystkiego, nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem w ruchu drogowym. Warto, aby kolarze w swoim ubiorze kolarskim przekonali się do jaskrawych, dobrze widocznych z daleka barw. Po zmroku, we mgle, podczas opadów, rowerzysta ubrany w ciemne barwy jest niezauważalny. Żywe kolory i strój rowerowy z elementami odblaskowymi – na rower szosowy, górski, trekkingowy – pomogą zmniejszyć ryzyko groźnych sytuacji na drodze.

Sportive young woman, professional cyclist in cycling garment and protective gear smiling aside, standing on the steps with her bike while training outdoors. Sports concept
Damski strój na rower