Rower MTB daje bardzo dużo możliwości. Mountain Terrain Bike to inne określenie na popularnego „górala”. Rower górski, czyli do jazdy po górach – ale nie tylko! Rower MTB to pojazd dla rowerzystów, którzy chcą opuścić miejskie ulice i zacząć podbijać polne i leśne trasy z dala od asfaltu. Rower górski świetnie radzi sobie na wzniesieniach, kiedy wjeżdżamy i zjeżdżamy z górki.

Co powinien wiedzieć początkujący amator roweru MTB? Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał „górala” i jeździć w terenie, potrzebna jest kondycja i technika. Ten model nie nadaje się do jazdy po mieście i ścieżkach rowerowych, ponieważ powstał w zupełnie innym celu. Rower górski to raczej propozycja dla miłośników adrenaliny, którzy nie boją się prędkości i wyzwań. Takich wrażeń na pewno dostarczają zjazdy ze stromych wzniesień – downhill i freeride – oraz dirt jumping, który polega na skokach i figurach, które zawodnicy wykonują… w powietrzu. Mniej ekstremalne, ale również wymagające, są rajdy cross-country, czyli wyścigi po zróżnicowanej, pełnej przeszkód trasie.

Rower MTB powinien być solidny i wytrzymały, dlatego z reguły „góral” ma wzmocnioną ramę. Rowery górskie charakteryzuje większy, w porównaniu do innych modeli, prześwit nad pedałami. Rower MTB może mieć prostą lub giętą kierownicę, jednak na pewno zawsze ma dobre hamulce (zwykle tarczowe) oraz porządną amortyzację, przynajmniej z przodu, a najlepiej – również z tyłu. Najbardziej popularny rozmiar kół w rowerach MTB to 26 cali, jednak stosuje się też większe, o rozmiarze 29 cali. Rower górski jest wyposażony w przednie i tylne przerzutki. Standardowo z przodu używa się 3 przełożeń, z kolei tylna przerzutka ma od 7 do 10 przełożeń. Dostępne są także układy 2 na 10 przełożeń, które stosuje się dla bardziej wydajnych zmian w trakcie jazdy.

Jak kupić rower MTB? Kilka wskazówek dla poczatkujących

Rower MTB służy do wymagającej, często szybkiej jazdy, dlatego dobór odpowiedniego modelu dla konkretnego użytkownika jest tutaj kluczowy. Kupowanie roweru górskiego „na oko” to bardzo zły pomysł. Rama roweru MTB w złym rozmiarze to nie tylko mniejszy komfort, ale przede wszystkim większe ryzyko urazów. Wielkość roweru powinna być dobrana do wzrostu, ale też do przeznaczenia, czyli preferowanego rodzaju jazdy. Jak widać, kupowanie „górala” może okazać się dość skomplikowane. W tym przypadku najlepiej zapytać kogoś, kto się zna i przetestować różne modele. W Atombike można liczyć na fachowe wsparcie pracowników sklepu. W Krakowie, przy Zakopiańskiej 267b, prowadzimy sklep rowerowy, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych kupnem jednośladu typu MTB.

Dobry rower MTB może kosztować od około tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli ma to być pierwszy „dorosły” rower górski (nie liczymy tego z komunii!), a głównym założeniem jest jazda rekreacyjna, wybrany model nie musi być drogi. Kiedy w grę wchodzi jazda sportowa i bardziej wyczynowa – trzeba zwiększyć budżet. Warto jednak pamiętać, że raz kupiony rower to nie wersja ostateczna – kiedy nasze umiejętności wzrosną, standardowe części możemy wymieniać na lepsze komponenty.

Kwestią, której nie sposób pominąć, jest waga roweru. Tutaj różnicę robi materiał, z którego zrobiony jest pojazd. Najcięższym, a przez to najrzadziej wybieranym tworzywem, jest stal. Jej przeciwieństwem jest bardzo lekkie włókno węglowe. Niestety, karbon jest też bardzo drogi. Rozsądnym kompromisem między jakością, wagą i ceną jest aluminium. Dobre ramy aluminiowe cechują się wysoką odpornością, są dostatecznie lekkie, a zarazem wystarczająco sztywne, by spełniać swoją rolę w rowerze MTB.

Rower mtb hardtail dla początkujących
Rower mtb hardtail dla początkujących

Rower MTB – jaki mamy wybór?

Rowery MTB możemy podzielić na kilka modeli, ze względu na przeznaczenie. Rower ATB ma rekreacyjny charakter, z kolei dynamiczny cross-country przeznaczony jest do wyścigowej jazdy przez wymagający teren. Downhill służy do ekstremalnej jazdy w dół, z kolei rowery enduro najlepiej sprawdzają się na długich wyprawach. Cechy rowerów cross-county i enduro łączy rower trailowy.

Inny podział, używany w przypadku rowerów MTB, to rozróżnienie na hardtail i full suspension. Tutaj główną rolę odgrywa system zawieszenia.

Czym jest rower hardtail?

Zwykle, jeśli mówimy o klasycznym rowerze górskim, na myśli mamy właśnie hardtail, czyli tak zwanego „sztywniaka”. Rowery hardtail mają sztywną ramę i amortyzowany widelec. Dzięki prostej konstrukcji są dość lekkie, a brak skomplikowanych systemów wpływa na cenę oraz koszty serwisowania. Rower hardtail sprawdza się na górskich rajdach, szczególnie dobrze radzi sobie na utwardzonych powierzchniach.

Full suspension w rowerach MTB

Rowery MTB full suspension są wyposażone w bardziej zaawansowane systemy. W „fullach” stosuje się przynajmniej dwa amortyzatory – na obydwu kołach. W niektórych modelach wykorzystuje się też amortyzator ramy. Są wygodniejsze od modeli hardtail, ale także cięższe, a ze względu na użyte technologie – droższe od „sztywniaków”.

Rower górski typu full suspension
Rower górski typu full suspension

Rower MTB full suspension czy hardtail – co lepsze dla początkujących?

Rowery hardtail i full suspension mają różne przeznaczenie. Co będzie mocną stroną w jednej sytuacji, nie sprawdzi się w innej. Na rowerze full suspension nie musimy martwić się o nierówności trasy, jednak trudniejsze mogą okazać się manewrowanie rowerem i zwrotność. To rower do jazdy agresywnej – w przeciwieństwie do modelu hardtail. Ten stworzony został raczej z myślą o technicznej jeździe, przez co jest łatwy do manewrowania. Kolarz na hardtailu ma mniejsze straty energii, a kiedy trzeba, z łatwością się rozpędzi.

Jazda na rowerze full suspension jest bardziej komfortowa. Duża przyczepność przydaje się na wymagających trasach, mało uczęszczanych szlakach, ale również podczas skoków. Rower MTB typu full suspension to niezwykłe połączenie komfortu z możliwością ekstremalnych wyczynów.

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki rower MTB będzie najlepszy dla początkującego. Wybór warto oprzeć przede wszystkim na przeznaczeniu jednośladu.

Do ekstremalnej jazdy downhill najlepszym rozwiązaniem są dobrze amortyzowane rowery MTB full suspension, modele hardtail to tutaj prawdziwa rzadkość. O ile w tym przypadku nie ma raczej wątpliwości, to pojedynek „sztywniaka” z „fullem” w rowerach MTB do cross-country lub trailowych robi się bardziej ciekawy, a opinie są podzielone. Precyzja i wygoda modeli full suspension jest przydatna na kamienistych szlakach. Z kolei lekkość roweru MTB hardtail w warunkach wyścigowych nie ma sobie równych. Wybór roweru MTB zależy tak naprawdę od tego, w jakich warunkach będziemy na nim jeździć.

Bezpiecznie na rowerze MTB

Jazda terenowa na rowerze MTB może być niebezpieczna – przy dużych prędkościach, przeszkodach i ostrych zjazdach łatwo o wypadek. Aby uniknąć poważnych urazów, kolarz MTB powinien zainwestować w dobry kask rowerowy. Kask na głowie to także bariera przed napotkanymi na drodze gałęziami, których możemy spodziewać się w górach lub w lesie. Bez względu na to, czy jeździmy po asfalcie, czy po górskich szlakach, kask to podstawowa ochrona głowy. W kasku na rower MTB szukajmy lekkości i wentylacji, a przede wszystkim certyfikatów – kaski przeznaczone do jazdy rowerem górskim mają inne wymagania niż modele do jazdy szosowej lub miejskiej.

Jak wybrać rower mtb dla początkujących?
Jak wybrać rower mtb dla początkujących?